• EcoAgro fazanerija

    1870

    Početak uzgoja fazanske divljaći u Hrvatskoj

    Marko Bombelles (st.) uvezao običnog fazana


    Grof Marko Bombelles

    Uzgoj fazanske divljači započeo je davne 1870. godine, kada je grof Marko Bombelles (st.) uvezao običnog fazana iz južne Moravske (današnja Češka). Obitelj Bombelles angažirala je kraljevskog šumara i lovnog stručnjaka Paula Wittmanna, koji je 1872. započeo uspješan umjetni uzgoj fazana. Jaja običnog fazana podmetnuta su ispod kokoši domaće peradi, a mladi fazana držani su na otvorenom. Tada se obični fazan proširio i na ostala hrvatska lovišta.

    1952 - 1960

    Izgrađena fazanerija

    Industrijski način proizvodnje fazanerije započeo je 1964. godine


    uzgoj fazana

    Fazanerija je izgrađena 1952. godine, a njen tadašnji kapacitet bio je 2000 fazana godišnje. S godinama se kapacitet fazanerije povećavao, te je 1960. godine umjetnim putem uzgojeno 7500 fazana. Industrijski način proizvodnje fazanerije započeo je 1964. godine, kada su izgrađeni neki od postojećih objekata na fazaneriji.

    1970 - 1990

    "Zlatno doba" uzgoja fazana

    Sedamdesete i osamdesete godine bile su najbolje godine za fazaneriju


    fazanska divljać u Hrvatskoj

    Sedamdesete i osamdesete godine bile su najbolje godine za fazaneriju jer je tada bila najveći proizvođač žive pernate divljači u Hrvatskoj. Godine 1988. izgrađeno je mrijestilište pernate divljači. 

    1990 - 2019

    Teško razdoblje za fazaneriju

    Pad interesa za fazansku divljač i Domovinski rat


    lovni turizam - organizacija lova

    Početkom 1990-ih fazanerija je prolazila kroz teška vremena jer je potražnja za fazanskom divljači znatno opala.

    2020

    Tvrtka EcoAgro preuzima fazaneriju

    Modernizacija fazanerije i uvođenje HACCP sustava


    povijesno lovište grofova Zrinskih

    Početkom 21. stoljeća proizvodnja fazana značajno je modernizirana, kapacitet je bio 300.000 fazana, a prosječna godišnja proizvodnja 150.000 jednodnevnih fazanskih pilića. U cilju postizanja što boljih proizvodnih rezultata, fazanerija “Ecoagro” je proizvodnju podigla na višu razinu uvođenjem HACCP sustava kritičnih kontrolnih točaka u sustav proizvodnje.

    Prodaja fazanskog mesa

    za gastronomiju uz primjenu HoReCa metode kontrole

    Za hotele, restorane i veće količine molimo da nas kontaktirate kako bismo Vam mogli ponuditi najbolju uslugu prilagođenu Vašim potrebama te usklađenu s našim mogućnostima u datom trenutku.

    VAŽNO: Prodaja fazanskog mesa započinje uskoro. Moguće su predbilježbe.

    • Prodaja fazanskog mesa

      5 komada

      smrznuto pakiranje

      HACCP sistem kontrole

      meso fazana za gastronomiju

    • Prodaja fazanskog mesa

      10 komada

      smrznuto pakiranje

      HACCP sistem kontrole

      meso fazana za gastronomiju

    • Prodaja fazanskog mesa

      USKORO

      HoReCa standard

      meso fazana

      za ugostiteljstvo

       

      Lovni turizam

      Vodimo Vas u fascinantan svijet lova na plemenitog fazana u Međimurskoj županiji na povjiesnim lovištima plemenite obitelji Zrinski.

      VAŽNO: Lov fazana dopušten je u periodu od 16. rujna do 31. siječnja, kada su fazani najaktivniji, a svoj termin možete rezervirati već sada .


      Kliknite na slike i saznajte više

      lovni turizam, lov, organizacija lova, lovna tradicija

      Fazan (lat. Phasianus colchicus)

      Fazan (lat. Phasianus colchicus) je ptica koja pripada porodici fazanki i redu kokoški. Njegovo prirodno stanište je u Aziji, između ekvatora i do 50° sjeverne zemljopisne širine, uglavnom u sibirskim stepama. Povijesni zapisi ukazuju da su fazani došli iz Azije u Europu putem starih Grka, a u naše krajeve preko Rimljana.

      Fazani pokazuju izražen spolni dimorfizam. Mužjaci se razlikuju od ženki po boji perja, dužini repa, ostrugama, veličini i težini. Ženke su manje i imaju ravnomjerno obojeno perje, obično smeđe boje, s zelenom i plavom bojom na glavi te crvenim krugovima oko očiju. Rep im se sastoji od 18 pera, pri čemu su dva središnja pera znatno duža od ostalih. Noge su im snažne, dužine oko 12 cm, sive boje. Tri prednja prsta su im spojena kratkim kožicama. Pandže na nogama su jake i blago zakrivljene, dok je kljun jak, svijetlo siv i lagano zakrivljen. Mužjaci fazana dosežu dužinu od prosječno 80 do 90 cm, od čega rep čini 45-50 cm. Raspon krila im je 70 do 80 cm. Ženke su obično do dvije trećine veličine mužjaka. Mužjaci teže između 1,25 do 2 kg, dok su ženke teške između 0,80 do 1,20 kg. Posjeduju izuzetno dobar i oštar vid, velike crvene oči sa zaobljenim prstenovima. Također imaju izuzetno dobar sluh i mogu čuti na velike udaljenosti. Glas mužjaka se razlikuje od glasa ženki. Fazani mijenjaju perje jednom godišnje, obično krajem godine ili na početku jeseni, a ta promjena perja je postupna.

      Fazani su poligamne životinje te imaju više spolnih partnera. Parenje obično započinje krajem ožujka. Gnijezdo prave na poljima, rubovima šuma ili na drugim zaštićenim mjestima koja im osiguravaju dovoljno hrane. Veličine je oko 22 cm u širinu i oko 6 cm u dubinu.

      Aktivni su tijekom dana te se hrane ujutro i predvečer. Fazani su svejedi i hrane se sjemenjem, travom, plodovima, kukcima, njihovim ličinkama i drugom hranom. Dnevno konzumiraju oko 40-60 grama hrane. Noću obično spavaju na granama grmlja ili drveća, dok su tijekom dana uglavnom na tlu.

      Izvorno stanište fazana su stepski predjeli. U Europi su se prilagodili novoj okolini te preferiraju područja gdje se prožimaju polja, livade, grmlje, manje šume i potoci. Ne ulaze duboko u šume te vole umjereno topla područja, obično živeći na nadmorskim visinama do 400 m.

      lovni turizam, lov, organizacija lova, lovna tradicija

      Povijesno lovište grofova Zrinskih i nasljedstvo grofa Marka Bombellesa

      Međimurje, slikovita regija u sjeverozapadnoj Hrvatskoj, nije samo dom bogate kulturne baštine već i poznato odredište za ljubitelje lovnog turizma. U srcu ovog područja leži povijesno lovište grofova Zrinskih, gdje se kroz stoljeća njegovala tradicija lova, a danas nastavlja kao izvanredna destinacija za lov na fazane, posebno organizirana od strane fazanerije EcoAgro.

      Lovište grofova Zrinskih predstavlja ne samo jedno od najstarijih lovišta u Hrvatskoj već i prostor obilježen bogatom poviješću. Grofovi Zrinski, vladarska obitelj koja je ostavila dubok trag u povijesti regije, aktivno su njegovali tradiciju lova na ovim terenima. Njihova strast prema lovu nije samo odjek prošlih vremena već je utemeljena u identitetu Međimurja.

      No, jedna od ključnih figura koja je ostavila neizbrisiv pečat na lovištu grofova Zrinskih bio je grof Marko Bombelles. Ovaj istaknuti plemić bio je ne samo strastveni lovac već i vizionar u uzgoju divljači, posebno fazana. Još davne 1870. godine, grof Bombelles (stariji) započeo je uzgoj fazana na ovim prostorima, ostavljajući naslijeđe koje traje i danas.

      Fazani, koji danas obitavaju u lovištu, potomci su te početne populacije koju je grof Bombelles strpljivo i brižno razvijao na svojem imanju u Petrijancu. Njihova prisutnost obogaćuje lovačke sezone u ovom području, pružajući izvanredno iskustvo lovačkim entuzijastima. Lov na fazane posebno je atraktivan zbog prirodnog okruženja lovišta te pruža jedinstvenu priliku za doživljaj tradicionalnog lova na ovoj regiji.

      Sam čin lova na fazane, sastavni je dio lovačke kulture koja je duboko usađena u Međimurje. Lovci, od kojih su mnogi strani gosti, prateći tradicionalne prakse i uz poštivanje propisa, imaju priliku doživjeti uzbuđenje i vještinu ovog lova. Tijekom lovne sezone, lovački entuzijasti okupljaju se u lovištu grofova Zrinskih, gdje uz stručno vođstvo i organizaciju fazanerije EcoAgro, sudjeluju u jedinstvenom iskustvu lova na fazane.

      Lovište grofova Zrinskih, s fazanerijom EcoAgro koja nastavlja tradiciju uzgoja i očuvanja fazana, predstavlja spoj tradicije i modernog pristupa lovnom turizmu. Ovo ne samo da doprinosi lokalnoj turističkoj ponudi već i čuva naslijeđe bogate lovačke tradicije ovog područja.

      U zaključku, lovački turizam u Međimurju ne samo da pruža nezaboravna iskustva ljubiteljima lova već i nastavlja priču koju su započeli grofovi Zrinski i grof Marko Bombelles. Njihovo naslijeđe živi kroz ovu prekrasnu regiju, obogaćujući iskustva posjetitelja i čuvajući vrijednosti tradicionalnog lova na fazane.

      lovni turizam, lov na fazana, organizacija lova

      U cijenu organizacije lova uračunat je:

      • broj ispuštenih fazana
      • lovnik
      • pogonič
      • lovački pas
      • dobrodošlica + grofovski doručak
      • nakon lova je ručak u kojem nudimo domaće međimurske specijalitete

      Važne napomene i dodatne opcije:

      • Lov fazana dopušten je u periodu od 16. rujna do 31. siječnja, kada su fazani najaktivniji. Odlukom nadležnog Ministarstava dodatno je dopušten lov u lovištima na fazansku divljač od 1. rujna – 31. ožujka.
      • Pri dolasku u lov svaki lovac mora posjedovati lovačku iskaznicu te oružani list za oružje kojim ide u lov te se je dužan pridržavati svih odredbi Zakona o lovstvu
      • Dodatno nudimo i mogućnost organizacije noćenja sa kvalitetnim smještajem uz ugodnu lovačku atmosferu kod certificiranih iznajmljivača

       

      Za sve dodatne informacije, organizaciju i rezervaciju lova kontaktirajte nas putem mobitela: +385 99 583 7741 ili emailom: info@ecoagro.biz

      Telefon:  +385 99 583 7744
      Prodaja fazana:  +385 99 527 8822
      Organizacija lova:  +385 99 583 7741 

      Pošalji e-mail